Ateny na rowerze: co musisz wiedzieć o pedałowaniu w greckiej stolicy?

Jazda na rowerze po Atenach jest sportem ekstremalnym. Infrastruktura rowerowa w greckiej stolicy jest oddalona o lata świetlne od innych europejskich miast, ukształtowanie terenu nie pomaga, a brak ścieżek rowerowych jest niemal tak powszechny jak brak szacunku ze strony kierowców samochodów.

A mimo to na ateńskich ulicach widać coraz więcej rowerzystów. 

Na czym polega ten fenomen? Czyżby Ateny stały się głównym ośrodkiem masochistów?

Bynajmniej! 

Jazda na rowerze w Atenach może być przyjemna!  Zanim wsiądziecie na dwa kółka przeczytajcie, jakie wyzwania czekają na rowerzystów, w jakich miejscach stolicy warto pedałować oraz o czym powinniście pamiętać transportując rowery w metrze czy tramwaju.

Rowerowe kłody pod nogi

Wielu twierdzi, że Ateny nie są miastem dla rowerów przez swoją pagórkowatość. 

– Wymówki! – kręci głową mój przyjaciel. – To samo można powiedzieć o krajach deszczowych, podczas gdy Ateny mają około 300 dni w roku bez deszczu… Grecy naprawdę lubią jeździć na rowerze: sportowa jazda rowerowa i kolarstwo górskie są dość popularne! Prawdziwym powodem jest brak infrastruktury.

ateny na rowerze (4)

Widok na Ateny ze wzgórza Likavitos. O ile sporo turystów decyduje się na spacer na jego szczyt, o tyle tylko nieliczni postanawiają wjechać tam rowerem

I ja mu wierzę. W końcu jest JEDYNYM ze znanych mi Ateńczyków, który rower używa częściej niż swój własny samochód.

Korzystanie z roweru jako środka transportu w Atenach jest mało popularne. Niewielu decyduje się na jazdę po ruchliwych ulicach, która nawet w kasku jest niebezpieczna. I mówi Wam to osoba, która o mały włos zatrzymałaby się na drzwiach taksówki, które kierowca beztrosko otworzył bez obejrzenia się!

Ścieżek rowerowych w Atenach jest tyle, co kot napłakał. A jeśli już takie znajdziecie, to najczęściej będą zastawione przez zaparkowane auta albo okupowane przez spacerowiczów (tych proszę nie winić, bo z chodnikami też jest słabo). 

Oprócz braku infrastruktury i kultury jazdy wśród kierowców problemem, z jakim mierzą się rowerzyści są kradzieże – zarówno z przydomowych garaży, klatek schodowych, jak i rowerów pozostawionych “dosłownie na sekundę” przy wejściu do sklepu czy nawet zapiętych o słup. 

Światełko w tunelu czyli skąd te rowery na ateńskich ulicach?

Pomimo kłód rzucanych pod nogi (a właściwie koła) ateńskich rowerzystów, z roku na rok widuję ich w centrum coraz częściej.

Na pewno mają w tym zasługę nowo otwierane wypożyczalnie rowerów, a także wycieczki rowerowe oferowane turystom przez lokalne biura.

Dodatkowo, w perspektywie ostatnich korono-wydarzeń na rowery przesiedli się także Grecy. Postawieni pod ścianą w końcu i oni przekonali się, że rower, podobnie jak samochód czy metro, pozwala na szybsze przemieszczanie się! 😉 

ateny na rowerze (6)

Wyjście na rower czy na kawę czyli szybkie rozwiązanie dylematu w iście greckim stylu

Oczywiście nie łudzę się, że nagle Ateńczycy przesiądą się na rowery i w upale, będą co sił w nogach z uśmiechem na twarzy pedałować paręnaście kilometrów, by w pełni sił rozpocząć kilkunastogodzinny dzień pracy.

Po prostu, przez to całe korono-wirusowe zamieszanie oraz turystów chcących płacić za pedałowanie po stolicy odkryliśmy, że w Atenach mamy parę fajnych miejsc do jazdy na rowerze.

Gdzie jeździć rowerem po Atenach? Propozycje tras

Pomimo niewielkiej ilości ścieżek rowerowych, w Atenach znajdziecie miejsca, w których jazda rowerem jest bardzo przyjemna.

Moją ulubioną jest trasa po deptaku Dionysiou Areopagitou i Apostolou Pavlou, oplatającym Akropol. Choć nie jest to stricte droga rowerowa, zamknięty dla aut ruch sprawia że jest bezpieczna nawet dla rodzin z dziećmi. Polecam ją wszystkim odwiedzającym bo ścieżka ta jest pełna zabytków. Oprócz Akropolu przejedzicie obok takich miejsc jak: Łuk Adriana, Muzeum Akropolu czy Odeon Heroda Attyka. Trasę możecie wydłużyć, zataczając pełne koło, przy okazji odwiedzając dawną Agorę i Plakę, by w końcu dotrzeć pod budynek parlamentu.

ateny na rowerze (1)

Na przejażdżkę deptakiem Aeropagitou najlepiej wybrać się wczesnym rankiem tak, aby uniknąć tłumów spacerowiczów i wycieczek udających się nim w stronę Akropolu

ateny na rowerze (2)

Odeon Heroda Attyka

Kolejną wartą polecania trasą jest droga rowerowa z dzielnicy Thissio w stronę Faliro. Nie zobaczycie tu spektakularnych zabytków. Przejedziecie tu jedynie przez kolejne dzielnice mieszkalne. Jeżeli jednak nie lubicie komercji, to taka przejażdżka rowerowa, będzie dobrą okazją do podglądnięcia normalnego życia. Na jej zwieńczenie możecie odwiedzić zupełnie niepopularne (nie wiedzieć czemu!) wśród turystów nowoczesne Centrum Kultury Stavros Niarchos.

ateny na rowerze (8)

Jedna z nielicznych i najczęściej uczęszczanych dróg rowerowych, prowadząca z dzielnicy Thissio w kierunku morza

ateny na rowerze (9)

Centrum Kultury Starvos Niarchos to nie tylko ciekawy cel sam w sobie. Oprócz mnóstwa miejsca do jeżdżenia, możecie tu także wypożyczyć rower

Gdy znudzi się Wam centrum miasta, możecie pojeździć rowerem wzdłuż Ateńskiej Riwiery. Jednymi z popularniejszych tras, choć znowu nie stricte rowerowymi drogami, są:  z przystani Flisvos do plaży Eden, z Faliro do Glyfady, lub z przystani w Glyfadzie do Kavouri. Jeżeli chcecie uciec jak najdalej od zgiełku miasta i nie straszne Wam ponad 50 kilometrowe wyprawy rowerowe, to popedałujcie wybrzeżem aż do przylądka Sunio.

ateny na rowerze (7)

Oprócz możliwości nacieszenia oczu jachtami, Marina Zea oferuje także sporo miejsca na spokojną przejażdżkę wzdłuż wybrzeża

Możliwe, że niedługo Ateny wzbogacą się o kolejne trasy na rowerowe przejażdżki. W czasie, gdy piszę ten artykuł, planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego kilku głównych ulic w centrum stolicy. Trzymajcie kciuki za powodzenie projektu!

Jak przewozić rower w środkach komunikacji miejskiej?

Gdy będziecie gotowi rozpocząć swoją rowerową przygodę, od którejś z powyższych tras, a okaże się, że mieszkacie daleko od punktu startowego, swoje dwa kółka możecie przetransportować korzystając w komunikacji miejskiej.

Transport rowerów jest dozwolony w metrze, elektriko oraz tramwajach. Obowiązuje jedynie kilka zasad, których powinniście się trzymać.

Przewożąc rower w metrze, elektriko i tramwajach pamiętajcie, że:

  • dopuszcza się przewóz do 2 rowerów na pociąg i tylko w ostatnim wagonie
  • na peronach musicie przemieszczać się pieszo, prowadząc rower
  • przy wejściu na peron nie powinniście korzystać z ruchomych schodów, a jedynie z wind
  • jeżeli warunki transportu w pociągu na to nie pozwalają, kierowca może odmówić Wam przyjęcia roweru
  • w dniach i godzinach wydarzeń sportowych i innych odbywających się w pobliżu linii metra, linii kolejowej i tramwajowej nie wolno przewozić rowerów z powodu dużego ruchu pasażerskiego.
ateny na rowerze (10)

Ups! To zdjęcie zostało zrobione zanim zorientowaliśmy się, że do pociągu można wnieść maksymalnie 2 rowery. Tu udało nam się wcisnąć 7! Na usprawiedliwienie powiem, że wszystkie, tak jak przykazano, w ostatnim wagonie)!

Co do autobusów oraz trolejów to transport rowerów jest w nich zabroniony, chyba że są one uszkodzone. Nieoficjalnie, niektórzy z kierowców pozwalają rowerzystom na transport dwóch kółek przy czym dzieje się to w godzinach, kiedy w autobusach jest niewiele osób. Nie polegajcie więc na tym rozwiązaniu bo zazwyczaj są to wyjątki od reguły. 

 

Jak widzicie, jazda na rowerze w Atenach może być przyjemna. Aby tak było, musicie jedynie skrupulatnie ją zaplanować, wybrać odpowiednie miejsce, a także być świadomi niebezpieczeństw, jakie na Was czekają.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w przygotowaniach i po przeczytaniu choćby część z Was zdecyduje się zobaczyć Ateny z perspektywy dwóch kółek. Jeżeli tak się stanie, to koniecznie podzielcie się swoją historią w komentarzu! Dajcie znać, jakie trasy szczególnie się Wam spodobały oraz jakie przygody Was spotkały. 

 

62 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *